Fira Kulturarvshelgen och Vandringens dag med en spännande pilgrimsvandring från Lödöse museum till Alvhems Kungsgård. Personal från Lödöse Museum guidar dig längs vandringen och någonstans på vägen får du en vacker musik- och teaterupplevelse av kören Vivantes Voces från Ljudaborg Kulturförening. Du får också veta mer om det lokala utvecklingsarbetet med pilgrimsleden idag och i framtiden. Vandringen tur och retur är cirka 15 km lång.
Dagen inleds med en kort presentation av det nutida och framtida utvecklingsarbetet med pilgrimsleden i Ale och Lilla Edets kommun av projektledare Johan Norling och Eva Lejdbrandt, verksamhetschef för kultur och fritid i Lilla Edet.
Därefter tar fru Bäver och fru Kanel, Marie Jonasson-Schmidt och Liselotte Öhrling från Lödöse museum, dig tillbaka till medeltidens pilgrimsvandringar och du får uppleva hur det kunde gå till för 700 år sedan. Arkeolog och kultursamordnare Andreas Antelid från Ale kommun bidrar till upplevelsen genom att peka ut intressanta platser längs vägen.
Den guidade vandringen avslutas i Alvhem med en lätt förfriskning innan det är dags att vandra tillbaka till Lödöse på egen hand och i egen takt. Vandringen tur och retur är cirka 15 km lång.
Evenemanget är kostnadsfritt.
Passar för alla åldrar, bara du har ork att vandra i promenadtakt i cirka 15 km. Största delen av leden är lätt att vandra, men vissa delar är medelsvåra och kräver bra skor som tål både väta och smuts om markerna är blöta.
Program:
10.00: Samling Ljudaborgs utomhusscen bakom Lödöse museum.
ca 13.00 – ca 13.20: Avslutning i Alvhems Kungsgård och en lätt förfriskning.
13.20-14.00: Lunch (på Ale Golfkrog eller egen matsäck) på egen bekostnad för de som vill.
14.00-16.00: Vandring tillbaka till Lödöse – på egen hand och i egen takt.
Bokning
Begränsat antal deltagare och därför krävs föranmälan.
